JUTRANJA TABLETKA

JUTRANJA TABLETKA

Nujna kontracepcija ali »jutranja tabletka« je posebna oblika kontracepcije, ki jo lahko uporabiš v urgentnem primeru, po nezaščitenem spolnem odnosu, da ne bi prišlo do zanositve. Pomembno je, da jo vzamemo čim prej, v roku 12 -24 ur od odnosa, saj se njena učinkovitost s časom zmanjšuje. Priporočamo, da se o njeni uporabi posvetuješ s farmacevtko.

Se ti je zgodilo, da:

– med vaginalnim spolnim odnosom s partnerjem nista uporabila kondoma ali druge kontracepcijske metode;

– si nepravilno uporabljala svojo običajno kontracepcijo (pozabila vzeti kontracepcijske tabletke, zamenjati obliž ali obroček ipd.);

– si imela vaginalni spolni odnos s kondomom, pa je počil ali zdrsnil;

– si bila prisiljena v nezaščiten vaginalni spolni odnos?

V teh primerih lahko uporabiš jutranjo tabletko kot prvi način urgentne ali nujne kontracepcije.

Kako deluje jutranja tabletka?

Jutranja tabletka je nujna kontracepcija, namenjena preprečitvi zanositve neposredno po nezaščitenem spolnem odnosu, kot izhod v sili ali v primeru nezanesljive kontracepcijske zaščite. Oploditev preprečuje tako, da prepreči ali odloži ovulacijo. Ni potrebno, da tabletko vzameš na tešče.

V Sloveniji je glede na učinkovine mogoče dobiti dve različni vrsti jutranje tabletke, ki se uporabljata kot nujna kontracepcija.  

Tabletko, ki vsebuje levonorgestrel (Norlevo, Escapelle, Nebremel ali Postinor), je treba vzeti čim prej, saj najbolje učinkuje v prvih 12-ih urah po spolnem odnosu. Praviloma jo je, da bi učinkovala, treba vzeti do 72 ur po spolnem odnosu, torej v največ 3 dneh. Če tabletko vzameš šele tretji dan, bo njena učinkovitost padla na približno 75–89 %. Ta tabletka je primerna kot nujna kontracepcija v primeru pozabljenih kontracepcijskih tablet.

Tabletko, ki vsebuje ulipristalacetat (EllaOne), pa lahko vzameš najkasneje do 120 ur, torej 5 dni po spolnem odnosu. Je bolj učinkovita, vendar tudi tu velja, da učinkovitost pada, ko se število ur med spolnim odnosom in vnosom tabletke povečuje. Primerna je za zaščito po nezaščitenem spolnem odnosu, manj pa je primerna za nujno kontracepcijo v primeru pozabljenih kontracepcijskih tabletk.

Jutranja tabletka

VISOKA UČINKOVITOST – se zmanjšuje s časom

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je plačljiva

Pomembno:

Stranski učinki jutranjih tabletk so lahko slabost, vrtoglavica, napete prsi, glavobol, bolečine v trebuhu ipd., a so redki

Ker obe vrsti tabletk lahko povzročita slabost, je pomembno, da v primeru, če po vnosu tabletke, pride do bruhanja, tabletko vzameš ponovno.

Tabletko, ki vsebuje levonorgestrel ali ulipristalcetat, vzameš ponovno, če pride do bruhanja v prvih dveh urah po tem, ko si jo zaužila.

Jutranja tabletka v telo vnese visok odmerek hormonov, kar lahko povzroči ciklični premik ter potencialne motnje mensturalne krvavitve (predčasna krvavitev, močnejša, šibkejša krvavitev). Zdravnice zato odsvetujejo prepogosto uporabo jutranje tabletke.

Kje lahko kupim jutranjo tabletko?

Jutranjo tabletko lahko kupiš v katerikoli lekarni brez recepta, ne glede na starost. Dežurne lekarne so odprte tudi ponoči.

Koliko stane jutranja tabletka?

Cene jutranje tabletke se gibljejo med 17 in 22 evrov.

Pogosta vprašanja

Jutranja tabletka je posebna oblika kontracepcije, ki se uporablja po nezaščitenem spolnem odnosu. V Sloveniji uporabljana oblika urgentne kontracepcije je t. i. jutranja tabletka, ki preprečuje oploditev, tako da spremeni ovulacijski cikel ženske, in jo je treba vzeti čim prej, a najkasneje tri (Norlevo ali Escapelle) oz. pet (EllaOne) dni po nezaščitenem spolnem odnosu. Brez recepta jo je mogoče kupiti v lekarni.

Jutranja tabletka se uporablja po nezaščitenem spolnem odnosu. Jutranja tabletka se uporablja za preprečitev nosečnosti, ko med vaginalnim spolnim odnosom s partnerjem nista uporabila kondoma ali druge kontracepcijske metode, ko si nepravilno uporabila običajno kontracepcijo (pozabila vzeti kontracepcijske tablete, zamenjati obliž ali prstan), ko si imela vaginalni spolni odnos in je kondom počil ali zdrsnil, ko si bila prisiljena v nezaščiten vaginalni spolni odnos.

Jutranjo tabletko lahko kupiš v lekarni, cene jutranjih tabletk se gibljejo med 17 in 22 €.

Jutranjo tabletko je treba vzeti čimprej po nezaščitenem spolnem odnosu. Z izjemo tistih, ki so učinkovite še pet dni po odnosu, jo je praviloma treba zaužiti v roku 72 ur po penetraciji, vendar učinkovitost z vsako uro odlašanja pada in tretji dan zagotavlja le od 75 do 89 % zanesljivost.

Ne, za jutranjo tabletko ne potrebuješ recepta, je prosto dostopna in jo lahko kupiš v lekarni.

Da, jutranja tabletka je ob pravilni uporabi povsem varna.

Jutranja tabletka je najbolj učinkovita, če jo vzameš čimprej, v 12 urah po nezaščitenem spolnem odnosu. Učinkovitost s časom pada in tretji dan zagotavlja le od 75 do 89 % zanesljivost.

Priporočamo, da se oglasiš pri svoji ginekologinji in se z njo pogovoriš o nadaljnjih korakih.

Ne. Jutranja tabletka je prosto dostopna in zanjo ne potrebuješ soglasja staršev ali skrbnikov.

Ne, jutranja tabletka ne ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami.