Kontracepcija je način, kako preprečite nosečnost. Obstaja veliko različnih možnosti kontracepcije. Tukaj smo, da vam pomagamo ugotoviti kakšne so vaše možnosti. Pri odločanju se je najboljše pogovoriti z ginekologinjo, ginekologom ali osebnim zdravnikom, zdravnico, ki vam lahko podrobneje predstavi prednosti in slabosti vsake izmed njih.
Metode kontracepcije so različne:
Ne pozabite: ne glede na vrsto kontracepcije, ki jo izberete, je uporaba kondomov ali notranjih kondomov vsakič, ko imate spolne odnose, najboljši način za zmanjšanje tveganja za spolno prenosljive okužbe (SPO). Uporaba kondomov skupaj z drugimi metodami kontracepcije vam prav tako zagotavlja dodatno zaščito pred nosečnostjo.
Ali je kontracepcija plačljiva?
Hormonska kontracepcija je v večini krita iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Prav tako osnovno zdravstveno zavarovanje krije maternični vložek in njegovo vstavitev oz. odstranitev, v večjem delu krije tudi sterilizacijo. Kondomi in druge pregradne metode ter jutranja tabletka pa so pri nas plačljivi.
Barierne oz. mehanske metode (kondomi, diafragme, maternični vložki …) preprečujejo, da bi semenska tekočina prišla v stik z jajčecem, torej oploditev.
95-98% učinkovitost
ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami (SPO)
plačljivo
Kondom je zelo tanka gumijasta cevka iz lateksa, ki prekrije penis v erekciji. Med ejakulacijo se semenska tekočina ujame v gumijasto cevko in se ne razlije v nožnico.
Obstajajo 3 vrste kondomov: kondomi iz lateksa, kondomi iz plastike (brez lateksa) in kondomi iz živalske kože. Ob pravilni uporabi kondomov je njihova zanesljivost zelo visoka.
Kondomi iz lateksa in plastike poleg preprečevanja nosečnosti pomagajo tudi pri preprečevanju spolno prenosljivih okužb (SPO). Kondomi prekrijejo penis, kar preprečuje stik semena in vaginalne tekočine ter omejuje stik kože na kožo, ki lahko širi SPO.
Naravne kondome oz. kondome iz živalske kože pogosto uporabljajo ljudje, ki so alergični ali pa zgolj občutljivi na lateks. S popolno uporabo so kondomi iz živalske kože 98% učinkoviti, pri običajni uporabi pa 82%. Za razliko od drugih kondomov naravni kondomi niso učinkoviti pri preprečevanju SPO, saj so naravne pore v njih dovolj velike, da lahko skozi njih preidejo bakterije (kot je gonoreja) in virusi (kot je HIV).
88% učinkovitost
ščiti pred spolno prenosljivimi bolezni
plačljivo
Notranji kondom oz. ženski kondom je tanko prekrivalo iz lateksa, ki ga vstavimo v nožnico, tako, da prekrije njene stene in preprečuje, da bi semenska tekočina prišla v stik z nožnico. V pravilno lego ga namestimo z dvema prstoma. Njegova zanesljivost je podobna kot pri moškem kondomu.
Notranji kondomi pomagajo preprečiti prenos spolno prenosljivih okužb, saj prekrijejo notranjost anusa, nožnice in nekatere dele vulve.
88% učinkovitost
NE ščiti pred spolno prenosljivimi bolezni
plačljivo
Hormonska kontracepcijska sredstva (tabletke, injekcije, obliži …) preprečijo ovulacijo in spremenijo lastnosti sluzi materničnega vratu, tako da postane neugodna za semensko tekočino, s tem pa ščitijo pred nosečnostjo.
99% učinkovitost
NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami
brezplačno (krito iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)
Kontracepcijska tabletka deluje na podlagi hormonov. Tabletka prepreči ovulacijo, torej mesečno sproščanje jajčec iz jajčnikov. Na voljo je več vrst tabletk: tabletke z dvema hormonoma, minitabletke z enim hormonom in druge oblike. Metoda je več kot 99-odstotno zanesljiva, če tablete jemljemo redno. Tabletke je treba jemati vsak dan, 21 dni v ciklusu. Obstaja več vrst kontracepcijskim tabletk. O tem katera je za vas najbolj primerna, se pogovorite z zdravnikom, zdravnico.
Pri kontracepcijskih tabletkah je zelo pomembno, da te jemljemo redno in točno tako, kot nam je to naročil zdravnik. Drugače lahko pride do zanositve. Dobro je načrtovati vnaprej in razmisliti o najboljšem načinu za pravilno uporabo tabletke. Tukaj je nekaj prelogov, ki vam bodo pomagali, da ne pozabite vzeti tablete vsak dan:
Tabletka je učinkovita za preprečevanje nosečnosti, vendar vas ne bo zaščitila pred spolno prenosljivimi okužbami.
91% učinkovitost
NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami
brezplačno (krito iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)
99% učinkovitost
NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami
brezplačno (krito iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)
99% učinkovitost
NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami
brezplačno (krito iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)
Urgentna kontracepcija je posebna oblika kontracepcije, ki se uporablja po nezaščitenem spolnem odnosu.
Urgentno kontracepcijo se uporablja za preprečitev nosečnosti, ko:
učinkovitost se zmanjšuje s časom
NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami
plačljivo
V Sloveniji uporabljana oblika urgentne kontracepcije je t. i. jutranja tabletka, ki preprečuje oploditev, tako da spremeni ovulacijski cikel ženske, in jo je treba vzeti čim prej, a najkasneje tri (Norlevo ali Escapelle) oz. pet (EllaOne) dni po nezaščitenem spolnem odnosu. Brez recepta jo je mogoče kupiti v lekarni.
Jutranjo tabletko je treba vzeti čimprej po nezaščitenem spolnem odnosu. Z izjemo tistih, ki so učinkovite še pet dni po odnosu, jo je praviloma treba zaužiti v roku 72 ur po penetraciji, vendar učinkovitost z vsako uro odlašanja pada in tretji dan zagotavlja le od 75 do 89 odstotno zanesljivost. V vsakem primeru velja: čim prej tem bolje.
99% učinkovitost
NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami
brezplačno (80 % krito iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)
Sterilizacija ženske ali moškega je nepovratna metoda kontracepcije. Pri nas se za sterilizacijo lahko odloči razsodna oseba, ki je stara 35 let ali več. Ženska ali moški, ki se želi sterilizirati, odda lastnoročno podpisano prošnjo na Komisijo za umetne prekinitve nosečnosti prve stopnje, ki je organizirana v vsaki bolnišnici z ginekološko-porodniškim oddelkom. Če ni kakšnih nujnih medicinskih razlogov, se po zakonu sterilizacija lahko opravi šele po šestmesečni dobi za premislek, ker je metoda nepovratna.
Zakonodaja, ki ureja to področje je še iz časov, ko še ni bilo toliko možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo, zato zakon predvideva ta čas za premislek. Danes lahko kljub sterilizaciji ženske dosežemo zanositev s pomočjo oploditve v epruveti. Moški pa lahko pred posegom odda seme, ki ga zamrznemo za primer, da bi kdaj v prihodnosti želel imeti potomce.
Sterilizacija ali vazektomija je ambulantni postopek, ki se izvede v lokalni anesteziji, s katerim moškemu prekinejo semenovoda, tako da po posegu v izlivu niso več prisotne semenčice. Zdravnik na spodnji strani mošnje skozi dva centimetra dolg rez odreže do centimeter dolga koščka semenovoda, prosta konca pa zašije. Rano na mošnji zašije z dvema šivoma, pacient pa lahko takoj po posegu odide domov, kjer je priporočljivo, da še nekaj dni počiva ter se še dva tedna izogiba fizičnim naporom.
Vazektomija ni nujno nepovraten proces, temveč je lahko tudi le začasna oblika moške kontracepcije, pri kateri na zgornjem delu mošnje prevežejo (in ne prerežejo!) oziroma zablokirajo oba semenovoda ter tako semenčicam preprečijo, da bi prišle do ejakulata.
Naravne metode, kot so billingsova metoda, koledarska metoda in temperaturna oz. simptotermalna metoda, so približno 76–88 % učinkovite: to pomeni, da bo 12–24 od 100 parov, ki uporabljajo naravne metode, vsako leto zanosilo. Spolna vzdržnost v plodnih dneh (med ovulacijo) ni varen način kontracepcije in te ne zaščiti pred nezaželeno nosečnostjo, še manj pa te varuje pred spolno prenosljivimi okužbami. Zakaj? Ker ciklus zaradi različnih dejavnikov lahko variira, je izračun plodnih dni izredno težaven in netočen.
Spermimcidi (gel) so kemične snovi, ki uničijo semensko tekočino. Na tržišču so dostopni v obliki kreme, gela, pene, nožničnega vložka in pršil. Pred spolnim odnosom jih namestimo globoko v nožnico. Navadno jih uporabljamo za dodatno zaščito v kombinaciji s katero drugo kontracepcijsko metodo, npr. s kondomom. Če jih uporabljamo samostojno, so manj učinkoviti in ne predstavljajo učinkovite zaščite pred nosečnostjo ali spolno prenosljivimi okužbami.