KONTRACEPCIJA

KONTRACEPCIJA

Z uporabo različnih metod kontracepcije se lahko zaščitiš pred spolno prenosljivimi okužbami, preprečuješ zanositev in skrbiš za svoje reproduktivno zdravje. Ker obstaja veliko različnih možnosti kontracepcije, smo tukaj, da ti pomagamo ugotoviti, katere bi ti lahko ustrezale. Pri odločanju se je najbolje pogovoriti z ginekologinjo ali osebno zdravnico, ki ti lahko podrobneje predstavi prednosti in slabosti vsake izmed njih.

Metode kontracepcije, med katerimi lahko izbiraš, so različne:

Pregradna kontracepcija fizično preprečuje stik spermijev z jajčecem in s tem oploditev (kondom, diafragma …);

Hormonska kontracepcija vpliva na hormonski cikel ženske in preprečuje ovulacijo, tanjša sluznico v maternici in zgosti sluz v materničnem kanalu (kontracepcijske tabletke, vaginalni obroček, kontracepcijski obliž);

Maternični vložki so lahko hormonski ali nehormonski in jih v maternico vstavi ginekologinja;

Urgentna ali nujna kontracepcija je posebna oblika kontracepcije za uporabo po nezaščitenem spolnem odnosu (jutranja tabletka);

Nepovratna kontracepcija (sterilizacija)

Ne pozabi!

Ne glede na vrsto kontracepcije, ki jo izbereš, je uporaba kondomov ali ženskih kondomov, vsakič ko imaš spolne odnose, najboljši način za zmanjševanje tveganja za spolno prenosljive okužbe (SPO). Prav tako ti uporaba kondomov skupaj z drugimi metodami kontracepcije zagotavlja dodatno zaščito pred nosečnostjo. 

Ali je kontracepcija plačljiva?

Hormonsko kontracepcijo v celoti krije osnovno zdravstveno zavarovanje. V redkih primerih je potrebno doplačilo. Prav tako je brezplačen maternični vložek in njegova vstavitev oz. odstranitev ter sterilizacija. Kondomi, druge pregradne metode in jutranja tabletka pa so pri nas plačljivi.

Pregradna kontracepcijska sredstva

Pregradne oz. mehanske metode pomagajo preprečiti zanositev tako, da onemogočijo, da bi semenska tekočina prišla v stik z jajčecem.

Kondom

VISOKA UČINKOVITOST (87–98 %)

Ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je plačljiv

Kondom je zelo tanka gumijasta prevleka, ki prekrije penis v erekciji. Ko kondom nameščaš, moraš ob konici kondoma pustiti nekaj dodatnega prostora, kamor se med ejakulacijo ujame semenska tekočina. Ta prostor pomaga zmanjšati verjetnost, da bo kondom počil. Ob pravilni uporabi so kondomi zelo zanesljivi.

Obstajajo tri osnovne vrste kondomov: kondomi iz lateksa, kondomi iz poliuretana (brez lateksa) in kondomi iz živalskih tkiv.
Kondomi iz lateksa in poliuretana poleg preprečevanja nosečnosti pomagajo tudi pri preprečevanju spolno prenosljivih okužb (SPO).

Kondomi iz lateksa in poliuretana poleg preprečevanja nosečnosti pomagajo tudi pri preprečevanju spolno prenosljivih okužb (SPO). Najpogostejši so kondomi iz lateksa, kondomi iz poliuretana pa so namenjeni osebam z alergijo na lateks. Ko kondom prekrije penis, prepreči stik semena in vaginalne tekočine ter omejuje stik sluznic, s katerim se lahko širijo SPO.

Naravne kondome oz. kondome iz živalskih tkiv pogosto uporabljajo ljudje, ki so alergični ali občutljivi na lateks. Kondomi iz živalskih tkiv so ob pravilni uporabi 98 % učinkoviti, povprečno pa dosegajo 82 % učinkovitost. V nasprotju z drugimi kondomi naravni kondomi niso učinkoviti pri preprečevanju spolno prenosljivih okužb, saj so prepustnejši in čeprav zadržijo semenčice, lahko skoznje preidejo bakterije (npr. gonoreje) in virusi (npr. HIV).

Ženski kondom

VISOKA UČINKOVITOST (79–95 %)

Ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je plačljiv

Ženski kondom je tanko prekrivalo iz poliuretana, večinoma dostopen le po spletu, ki ga vstaviš v nožnico, tako da prekrije njene stene in preprečuje, da bi semenska tekočina prišla v stik z nožnico. V pravilno lego ga namestiš z dvema prstoma. Zanesljivost ženskega kondoma je podobna kot pri moškem kondomu. Ženski kondomi tudi pomagajo preprečiti prenos spolno prenosljivih okužb, saj prekrijejo notranjost nožnice in nekatere dele zunanjega spolovila.

Diafragma

ZMERNA UČINKOVITOST (83–84 %)

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je plačljiva

Diafragma je gumijasta opna, ki ma v obodu upogljiv obroč. Vstaviš jo tako, da jo prepogneš in potisneš v nožnico. Nožnici se prilega po diagonali, pokrije maternični vrat in s tem preprečuje zanositev. Uporabljaš jo v kombinaciji s spermicidom. V nožnici mora diafragma ostati še šest ur po koncu spolnega odnosa, nato jo lahko odstraniš.

Spremembe v telesu (nosečnost ali večje spremembe teže) lahko motijo prileganje diafragme, zaradi česar jo moramo zamenjati. Pri nas je dostopna samo v eni velikosti, v lekarnah ali po spletu. Njena učinkovitost je nekoliko nižja kot pri drugih pregradnih kontracepcijskih sredstvih, saj se pri spolnem odnosu zaradi potiskanja lahko premakne.

Hormonska kontracepcijska sredstva

Hormonska kontracepcija vpliva na hormonski cikel ženske in preprečuje ovulacijo, tanjša sluznico v maternici in zgosti sluz v materničnem kanalu (kontracepcijske tabletke, vaginalni obroček, kontracepcijski obliž). Hormonsko kontracepcijo ti po posvetu predpiše ginekologinja na recept.

Kontracepcijske tabletke

ZELO VISOKA UČINKOVITOST (97–99 %)

NE ščitijo pred spolno prenosljivimi okužbami

So brezplačne (krite iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)

Kontracepcijska tabletka deluje na podlagi hormonov. Tabletka prepreči ovulacijo, torej mesečno sproščanje jajčec iz jajčnikov. Metoda je zelo zanesljiva in učinkovita, vendar moraš tabletke jemati redno. To pomeni, da jih jemlješ vsak dan neprekinjeno ali pa 21 dni v ciklusu z sedemdnevno pavzo, odvisno od režima. Da kontracepcijske tabletke delujejo pravilno, je zelo pomembno, da jih jemlješ redno in točno tako, kot ti je naročila zdravnica, saj lahko v nasprotnem primeru pride do zanositve.

Na voljo je več vrst tabletk: tabletke z dvema hormonoma, mini tabletke z enim hormonom in druge. Pogovoriš se lahko s svojo zdravnico ter ugotoviš, katere kontracepcijske tabletke so zate najprimernejše.

Tukaj je nekaj predlogov, kako se spomniti vsak dan vzeti tabletko:
– Uporabi aplikacijo za opomnik ali nastavi alarm na telefonu.
– Tablete hrani poleg nečesa, kar uporabljaš vsak dan (na primer zobne ščetke ali polnilca za telefon).
– Tabletke nosi v torbi, da jih imaš vedno pri sebi.
– Prosi partnerja, prijatelja, prijateljico, družinske člane, da te opomijo.

Pomembno je, da veš, da te tabletka ne ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami.

Ob začetku uporabe so možni nekateri neželeni učinki, ki navadno ne trajajo dlje kot tri mesece. Najpogostejši so vmesne krvavitve, glavoboli in napetost dojk.

Vaginalni obroček

ZELO VISOKA UČINKOVITOST (99 %)

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je brezplačen (krit iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)

Vaginalni obroček deluje na podlagi hormonov, je varna in priročna kontracepcijska metoda, ki zelo dobro deluje, če ga uporabljamo pravilno. V vagino vstaviš majhen, upogljiv obroček, ki s sproščanjem hormonov v telo preprečuje nosečnost. Hormoni v obročku preprečijo ovulacijo.

Vaginalni obroček je primeren za vse ženske, tudi tiste, ki si želijo enostavne uporabe hormonske kontracepcije, pa tabletk ne morejo ali ne želijo uporabljati (npr. pozabljanje, laktozna intoleranca…).

Vaginalni obroček ima več prednosti, kot je npr. preprosta uporaba – vstavitev v nožnico enkrat na mesec, za kar ni potreben obisk ginekologinje.

Včasih lahko partner začuti vaginalni obroček med vaginalnim spolnim odnosom in če je to moteče, ga lahko ženska med odnosom za največ tri ure odstrani. 

Kontracepcijski obliž

ZELO VISOKA UČINKOVITOST (94 %)

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je brezplačen (krit iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)

Kožni obliž je kvadratno oblikovan lepljiv obliž, ki deluje na podlagi hormonov. Hormona se počasi sproščata skozi kožo. Kontracepcijski obliž preprečuje ovulacijo (sproščanje jajčeca iz jajčnika) in zgosti sluz v materničnem vratu, kar spermijem prepreči prehod.

Kontracepcijski obliž je mogoče namestiti na zadnjico, trebuh ali zgornji del telesa, moraš pa paziti, da ga ne nalepiš na prsi. Menjavati ga je treba enkrat na teden, in sicer tri tedne. Zadnji, četrti teden, obliža ne namestiš in v tem času nastopi krvavitev.

Kontracepcijski obliž, ki je trenutno na tržišču, ni prozoren in je torej ob namestitvi viden.

Ob začetku uporabe so možni nekateri neželeni učinki, ki navadno ne trajajo dlje kot tri mesece. Najpogostejši so vmesne krvavitve, glavoboli in napetost dojk ter draženje kože.

Hormonske injekcije

ZELO VISOKA UČINKOVITOST (94 %)

NE ščitijo pred spolno prenosljivimi okužbami

So brezplačne (krite iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)

Hormonske injekcije oz. kontracepcijske injekcije (progestogenske depo injekcije) vsebujejo ženske spolne hormone, ki začasno preprečijo sproščanje jajčeca, ovirajo transport semenčic ter preprečijo oploditev.

Injekcije v mišico prejmeš vsake tri mesece v zdravstveni ustanovi. Prvih 14 dni po prvi injekciji kontracepcijska zaščita še ni povsem zanesljiva, zato v teh dneh zdravniki priporočajo dodatno zaščito, npr. kondom. Kontracepcija s kontracepcijskimi injekcijami je primerna za ženske, ki želijo zanesljivo kontracepcijo, a jim ne uspe redno uporabljati drugih metod kontracepcije (npr. kontracepcijskih tablet) ali jih ne smejo uporabljati. V začetku se lahko pojavljajo motnje menstruacijskega ciklusa, kasneje pa povečanje telesne teže, napetost dojk, pri dolgotrajni uporabi pa morda upadanje kostne mase.

Maternični vložki

Maternični vložek s hormonom

ZELO VISOKA UČINKOVITOST (99 %)

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je brezplačen (krit iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)

Maternični vložek s hormonom deluje tako, da sprošča hormon neposredno v maternico in s tem zgosti sluz v materničnem vratu, da ta postane težje prehoden za semenčice, zmanjša njihovo gibljivost, tanjša sluznico maternice in v rodilih ustvari neugodno okolje za semenčice. Vstavi ga ginekologinja.

Ko se odločiš za odstranitev materničnega vložka, lahko takoj ponovno zanosiš. Maternični vložek nudi dolgotrajno zaščito (do 8 let), ima manjši vpliv hormona na telo kot hormonska kontracepcija, ker deluje lokalno. Menstruacije navadno postanejo krajše, blažje in manj boleče. Vstavitev materničnega vložka je lahko nekoliko boleča, v prvih mesecih pa lahko pride do spremembe vzorca krvavitev (rjavi, krvavi vmesni izcedki) in v nekaterih primerih kasneje tudi do izgube menstruacije. Pomembno je še vedeti, da maternični vložek ne varuje pred spolno prenosljivimi okužbami. Ena izmed prednosti materničnega vložka je, da omogoča dolgotrajnejšo in neprekinjeno zaščito.

Maternični vložek z bakrom

ZELO VISOKA UČINKOVITOST (99 %)

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je brezplačen (krit iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)

Baker zavira gibljivost semenčic in povzroči sterilno vnetje, ki preprečuje ugnezditev jajčeca v 99 % primerov. Vstavi ga ginekologinja. Tudi vložek z bakrom nudi dolgotrajno zaščito (do 10 let, odvisno od vrste). Kmalu po odstranitvi vložka lahko ponovno zanosiš. Maternični vložek z bakrom ne vsebuje hormona, zato je primeren za ženske, ki ne smejo ali ne želijo uporabljati hormonske kontracepcije. Lahko ga uporabiš tudi kot metodo urgentne kontracepcije, namesto jutranje tabletke, vendar je za to potreben obisk ginekologinje.

Menstruacije ob uporabi lahko postanejo močnejše in bolj boleče, prav tako je vstavitev lahko neprijetna. Tudi maternični vložek z bakrom ne varuje pred spolno prenosljivimi okužbami.

Jutranja tabletka

Jutranja tabletka

VISOKA UČINKOVITOST – se zmanjšuje s časom

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je plačljiva

Jutranja tabletka je posebna oblika kontracepcije, namenjena urgentni uporabi po nezaščitenem spolnem odnosu. Ključno je, da tabletko vzameš čim prej, saj je najbolj učinkovita v prvih 12 – 24 urah po spolnem odnosu. Deluje tako, da oploditev prepreči z odložitvijo ovulacije. Jutranja tabletka ne ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami.

Nepovratna kontracepcija (sterilizacija)

ZELO VISOKA UČINKOVITOST (več kot 99 %)

NE ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami

Je brezplačna (krita iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja)

Sterilizacija ženske ali moškega je nepovratna metoda kontracepcije. Pri nas se za sterilizacijo lahko odloči vsaka razsodna oseba, stara 35 let ali več. Ženska ali moški, ki se želi sterilizirati, odda lastnoročno podpisano prošnjo na Komisijo za umetne prekinitve nosečnosti prve stopnje, ki je organizirana v vsaki bolnišnici z ginekološko–porodniškim oddelkom. Ker je metoda nepovratna, se po zakonu sterilizacija lahko opravi po šestmesečni dobi za premislek, razen v primeru nujnih medicinskih razlogov.

Danes lahko kljub sterilizaciji ženske zanosijo s pomočjo oploditve v epruveti. Moški pa lahko pred posegom oddajo seme, ki se zamrzne in uporabi v primeru, da bi kdaj v prihodnosti želeli imeti potomce.

Sterilizacija pri moških

Sterilizacija ali vazektomija je ambulantni postopek, ki se izvede v lokalni anesteziji, in s katerim moškemu prekinejo semenovoda, tako da po posegu v izlivu niso več prisotne semenčice. Kirurginja na spodnji strani mošnje skozi dva centimetra dolg rez odreže do centimeter dolga koščka semenovoda, prosta konca pa zašije. Rano na mošnji zašije z dvema šivoma, pacient pa lahko takoj po posegu odide domov. Priporočljivo je, da še nekaj dni počiva ter se dva tedna izogiba fizičnim naporom. Vazektomija je pri nas nepovraten proces.

Sterilizacija pri ženskah

Pri ženskah se sterilizacija opravi s prekinitvijo jajcevodov, najpogosteje z laparoskopskim posegom v splošni anesteziji, kjer skozi majhno zarezo v popek in na sredini spodnjega dela trebuha v trebušno votlino uvedejo laparoskop ter instrument. S slednjim z električno koagulacijo kirurginja koagulira začetna dela obeh jajcevodov in s tem ustvari oviro, da semenčice ne morejo priti do sproščenega jajčeca.

Neučinkovite metode

Spermicidi

Spermicidi so kemične snovi, ki uničujejo semenčice. Dostopni so v obliki krem, gelov, pen in pršil. Pred spolnim odnosom jih namestimo globoko v nožnico. Navadno jih uporabljamo za dodatno zaščito v kombinaciji z drugo kontracepcijsko metodo, npr. s kondomom. Če spermicide uporabljamo samostojno, niso dovolj učinkovita zaščita pred nosečnostjo ali spolno prenosljivimi boleznimi. V Sloveniji spermicidov ni mogoče dobiti v lekarnah. Pri nas so na voljo preko spleta.

Prekinjen spolni odnos ali metoda "pull out"

Prekinjen spolni odnos (tudi metoda umika ali coitus interruptus) spada med manj učinkovite metode. Pri tej metodi moški tik pred ejakulacijo (izlivom) penis umakne iz nožnice in s tem prepreči izliv semenske tekočine vanjo. Glavna težava te metode je, da so lahko semenčice že v predsemenski tekočini, ki se izloči pred izlivom, hkrati pa ne ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami. Pri tej metodi sta poleg tega potrebni vaja in samokontrola, vendar tudi ob doslednem izvajanju obstajajo večje možnosti za zanositev, zaradi česar spada med manj učinkovite.

Naravne metode

Naravne metode, kot so Billingsova metoda, koledarska metoda in temperaturna oz. simptotermalna metoda, so približno 76–88 % učinkovite: to pomeni, da bo 12–24 od 100 parov, ki uporabljajo naravne metode, vsako leto zanosilo. Temeljijo na opazovanju mesečnega ciklusa in spolni vzdržnosti v času plodnih dni. Spolna vzdržnost v plodnih dneh (med ovulacijo) ni varen način kontracepcije in ne ščiti pred neželeno nosečnostjo, saj ciklus zaradi različnih dejavnikov lahko variira, izračun plodnih dni pa je težaven in netočen. Hkrati te metode ne ščitijo pred spolno prenosljivimi okužbami.